A jóslás algoritmusa


Barabási Albert-László hálózatkutató online mutatta be a karantén alatt barátja és kollégája, Alessandro Vespignani A jóslás algoritmusa című kötetét. Az olasz kutató – aki ma a WHO hivatalos modellezője – könyvének első nemzetközi kiadása ez a számára kimondhatatlan című magyar nyelvű kötet lett. Arról, hogyan dolgozott A jóslás algoritmusán a szerkesztő, Déri Ákos, korábban már beszámoltunk itt, a Nyugati tér blogon.

Az emberiség születése óta próbálja megjövendölni az életére hatással lévő természeti jelenségek, események, veszélyek bekövetkeztét. Alessandro Vespignani közel két évtizede tanulmányozza a vírusok hálózaton belüli terjedését. Mára algoritmusai és szimulációi képesek arra, hogy akár egy számítógépes, akár egy biológiai vírus terjedését vagy akár politikai, gazdasági folyamatokat modellezzenek. A kötet sok személyes sztorit és példát sorakoztat fel, és ezeken keresztül a hálózatkutató tudományos útját is végigkísérhetjük benne. Erről és még nagyon sok, a hálózatkutatás eredetéről és napjainkban elért eredményeiről is beszélget a két kutató (angolul); a bemutatót teljes hosszában, magyar felirattal nézhetik meg a Nyugati tér blog olvasói:

Barabási Albert-László beszélget Alessandro Vespignanival – MAGYAR FELIRATTAL!

Albert-Laszlo Barabasi beszélget Alessandro Vespignanival A jóslás algoritmusa című könyve kapcsán. "Alessandro Vespignani könyve a koronavírus bestsellere. Vespignani hálózatelméletre épülő előrejelzései alapján döntenek ma a világ kormányai arról, milyen intézkedéseket vessenek be a koronavírus ellen. Vespignani volt az, aki húsz évvel ezelőtt megteremtette a modern vírusterjedést leíró modellezés eszköztárát. Az általa tervezett algoritmusokat vetették be minden jelentős vírus esetén, az Ebolától a koronavírusig. A WHO és más nemzetközi intézmények számára Vespignani készít előrejelzéseket arról, pontosan mikor és hány ember fog megbetegedni a világ nagyobb városaiban, és hogy a különböző megszorító intézkedések hogyan befolyásolják majd a vírus terjedését. A jóslás algoritmusa című kötetében Vespignani közérthetően mutatja be a jósolhatóság problematikáját, illetve az előrejelzésekben rejlő lehetőségek és az ehhez kapcsolódó felelősség kérdését."Barabási Albert-László2014 augusztusában a hálózatkutató Alessandro Vespignani váratlan telefonhívást kap: példátlan járvány pusztít Guineában, amely hamarosan a világ többi részén is szétterjedhet. A vírus nevét ma már mindenki ismeri: ebola. Vespignani és csapata rákapcsolódik egy szuperszámítógépre, és algoritmusoknak, valamint szimulációknak köszönhetően sikerül a vírus terjedését hónapokkal előre megjósolni.Az idők hajnala óta megszállottan igyekszünk megjövendölni az elkövetkezendő eseményeket. Mi történne, ha lehetséges lenne jó előre látni nem pusztán az olyan jelenségeket, mint az időjárás, hanem egész életünket? Az új, mesterséges jövendőmondók már ezt teszik.Alessandro Vespignani jövendőmondó tudományával nem bízza magát a természet jelzéseire – a datifikálás matematikai módszereit alkalmazza. És hogy kik látják őt el adatokkal? Mi magunk. A bankkártyánkkal kiegyenlített összegek elárulják, mit engedhetünk meg magunknak, és hogy mi tetszik nekünk. Az okostelefonunkba beépített GPS rögzíti minden helyváltozatásunkat, a Facebookban lévő algoritmus megtanulja, milyen az ízlésünk filmek és zene, divat és ételek tekintetében, sőt, a megszerzett adatok birtokában képes kikövetkeztetni, kire szavazunk majd a következő választáson.A mindenfelé széthintett információk jelentik a kiindulási pontot, a forrást, amelyből a jövő szimulációja érdekében meríteni lehet. Olyan fontos jelenségek megjövendölésére lehetünk ezáltal képesek, mint a világméretű járványok, a háborúk, a gazdasági és politikai összeomlások, vagy épp a természeti katasztrófák. A jóslás algoritmusa nem azt árulja el, mindez hogyan következhet be egy napon, hanem arról számol be, hogy miként működik ez meg már most is – anélkül, hogy tudomást szereznénk róla.Megrendelés: https://www.libri.hu/konyv/alessandro_vespignani.a-joslas-algoritmusa.html

Uverejnil používateľ Libri Könyvkiadó Utorok 7. júla 2020